A Felsőpakonyi Herman Ottó Általános Iskola házirendjének 1. sz. melléklete

Az osztályozó vizsga tantárgyankénti és évfolyamonkénti követelményei

 

7-8.évolyam

Magyar nyelv és irodalom

7.      évfolyam

Írásbeli: egyszerű mondat komplex elemzése: mondatrészei: hozzárendelő, alárendelő és a mellérendelő szintagmák fajtái. Az egyszerű mondat szerkezeti rajza (ágrajz készítése). Helyesírás.

Szóbeli: 1. Kölcsey Ferenc: Himnusz - memoriter és elemzés

2.      Vörösmarty Mihály: Szózat - memoriter és elemzés

3.      Mikszáth Kálmán novella v. regény elemzése

4.       Kortárs gyermekirodalmi alkotás olvasása és elemzése

8.      évfolyam

Írásbeli: az összetett mondat. Az alárendelés és a mellérendelés: a tagmondatok közötti viszony fajtái. Helyesírás: a szóösszetételek írásának szabályai (különírás - egybeírás) A központozás szabályai.

Szóbeli: 1. A Nyugat meghatározó költői (Ady Endre, Babits Mihály, Kosztolányi Dezső)

2.      Móricz Zsigmond Légy jó mindhalálig c. regényének elemzése

3.      Tamási Áron Ábel a rengetegben c. regényének elemzése

4.   Karinthy Frigyes Tanár úr kérem - az irodalom határterületei: képregény készítése

Történelem

Az osztályozó vizsgán cél annak a mérése, hogy a jelölt hogyan mennyire van birtokában az ismeretszerzési és feldolgozási képességeknek, a szóbeli és írásbeli kifejezőképességeknek, hogyan tud tájékozódni térben és időben. Ezen képességeket az adott évfolyam tananyagának ismertén keresztül mérjük és értékeljük.

7.      évfolyam

Az őskor korszakai és régészeti emlékei, az ókori Kelet birodalmai és kultúrája, az ókori Görögország, az ókori Róma, a kereszténység kialakulása és elterjedése

8.      évfolyam

Korai feudalizmus. Társadalom, gazdaság, kultúra. Érett feudalizmus. Társadalom, politika, gazdaság. A feudális Magyarország kialakulása. Árpádok. Anjouktól az ország három részre szakadásáig.

Matematika

7.     évfolyam

Arányos következtetések, százalékszámítás, műveletek azonos alapú hatványokkal, algebrai kifejezések, egyenletek egyenlőtlenségek megoldása mérlegelvvel. Tengelyes és középpontos tükrözés. Szimmetrikus alakzatok. Háromszög és nevezetes négyszögek szerkesztése. Háromszög nevezetes vonalai, pontjai és körei. Négyszögek és a kör kerülete, területe. Halmazelmélet, műveletek halmazokkal. Sorba rendezési problémák. Lineáris függvények. Henger és hasáb felszíne és térfogata.

8.     évfolyam

Hatványozás, nevezetes azonosságok. Szöveges feladatok (helyértékes, geometria, fizikai, keveréses, együttes munkavégzés). Halmaz, logika, kombinatorika, statisztikai alapfogalmak. Négyzetgyökvonás, Pitagorász-tétel alkalmazása. Kúp, gúla, gömb hálója, felszíne és térfogata. Műveletek vektorokkal, eltolás. Egybevágósági transzformációk és középpontos hasonlósági transzformációk. Függvények (lineáris, abszolútérték, másodfokú, négyzetgyök, fordított arányosság függvénye).

Fizika

7.    évfolyam

Ismerje a sebesség, átlagsebesség fogalmát, jelét, kiszámítását. Oldjon meg egyszerű feladatokat a sebességgel kapcsolatban.

Soroljon fel mozgásállapot-változással járó kölcsönhatásokat. Értelmezze a tömeg fogalmát. Ismerje a sűrűség fogalmát, tudja összehasonlítani a testek sűrűségét. Ismerje az erőhatás, erő fogalmát, jelét, mértékegységét, tudja értelmezni az iránymennyiség fogalmát. Ismerje a különféle erőhatásokat, erőábrázolásokat, az erő forgató hatását.

Ismerje fel a hatás-ellenhatás törvényét, az erő-ellenerő fogalmát. Ismerje a súrlódást és közegellenállást, mint a mozgásokat befolyásoló tényezőket. Sűrűséggel és forgatónyomatékkal kapcsolatos egyszerű feladatok megoldása.

Ismerje a nyomás fogalmát, jelét, mértékegységét, kiszámítását. Folyadékok és gázok nyomását értelmezze, anyagszerkezeti alapokon történő magyarázatát ismerje. Arkhimédész

törvényének felismerése kísérletek alapján, értelmezze a felhajtóerőt. Elemezze az úszás, merülés, lebegés jelenségét sűrűségviszonyokkal. Magyarázza el a hajszálcsövesség, közlekedőedények szerepét az élő- és élettelen világban, ill. a környezetvédelemben.

Tudja az energia fogalmát, jelét, mértékegységét, az energia-megmaradás törvényének érvényesülését a hétköznapi élet különböző folyamataiban, például egyszerű gépek alkalmazásakor. Tudja a munka, teljesítmény, hatásfok fogalmát, mértékegységét és kiszámítási módját. A belsőenergia és a fajhő fogalmát tudja meghatározni.

8.    évfolyam

Egy test elektromosan semleges és az anyagszerkezeti magyarázata. A testek elektromos állapota és fajtái. Vezetők és a szigetelők közötti különbségek és példák.

Elektromos áram fogalma. Áramerősség fogalma, jele, kiszámítása, mértékegysége, mérése. Elektromos áramkör részei, áramirányok. Feszültség fogalma, jele, kiszámítása, mértékegysége, mérése. Soros és párhuzamos kapcsolás. Elektromos ellenállás fogalma, jele, kiszámítása, mértékegysége. Egyszerű számításos feladat megoldása az áramerősség, feszültség és ellenállással kapcsolatban.

Elektromos munka fogalma, jele, kiszámítása, mértékegysége. Elektromos teljesítmény fogalma, jele, kiszámítása, mértékegysége. Elektromos áram hatásai a gyakorlati életben. Váltakozó áram és egyenáram fogalma. Egyszerű számításos feladatok az elektromos munka és elektromos teljesítménnyel kapcsolatban

Fényforrás fogalma, csoportosítása. Fény terjedési sebessége. Fény visszaverődésével és a fény törésével kapcsolatos alapvető jelenségek, törvények. Síktükörben látott kép. Síktükör, homorú- és domború tükör, domború- és homorú lencse használata a gyakorlati életben. Tudjanak egyszerű optikai eszközök felsorolni. Látás feltétele. Fehér fény és a szivárvány.

Angol nyelv

7.     évfolyam

Írásbeli

Alapvető nyelvtani szerkezetek (szófajok: főnevek egyes és többes száma, birtokviszony kifejezése, megszámlálhatatlan főnevek; melléknevek és fokozásuk, az összehasonlító szerkezetek; határozók, számnevek; mondatrészek: kijelentő, kérdő Szóbeli

Témák: Introducing ourselves/Jobs/House/Family/

Animals/W eather/Meals

tudjon: kérdésekre egyszerű struktúrákba rendezett mondatokban válaszolni; egyszerű mondatokban közléseket megfogalmazni, kérdéseket feltenni, eseményeket elmesélni; megértési probléma esetén segítséget kérni; részt venni egyszerű párbeszédben, beszélgetést kezdeményezni, befejezni.

8.     évfolyam

Írásbeli

Alapvető nyelvtani szerkezetek (a tavalyi nyelvtani ismereteik bővítése, elmélyítése + igeidők: befejezett folyamatos jelen, múlt, befejezett jelen, árnyalt jövők; passzív szerkezet, feltételes 1-2. típus, időhatározói mellékmondatok, gerund, infinitive alakok)

Szóbeli

Témák: Places, buildings in a town/towns, cities/transport/ holidays/future plans/health/house rules, school rules

cél: legyen képes a tanult témakörökben 1 -2 percig önállóan beszélni; tudjon részt venni egyszerű szituációs feladatokban, tudjon egy korábban nem látott képről 1 percig önállóan beszélni

Kémia

7.     évfolyam

Fizikai és kémiai tulajdonságok, gázok, folyadékok és szilárd anyagok, a halmazállapot­változásokat kísérő energiaváltozások. Energiaforrások, ásványi szenek, mesterséges szenek, a földgáz és a kőolaj, megújuló energiaforrások. Az oldatok, az oldatok töménysége, kapcsolódó számítások. Az atomok és elemek, az anyagmennyiség, az atom felépítése, az elektronfelhő szerkezete,az atomszerkezet és a periódusos rendszer. Kémiai kötések, a kémiai reakció, reakcióegyenletek, kapcsolódó számítások.

8.     évfolyam

A nemesgázok, a hidrogén. Halogénelemek, a hidrogén-klorid. A VI. főcsoport, a víz, vizes oldatok kémhatása, a hidrogén-peroxid, fontosabb kénvegyületek. Az V. főcsoport, az ammónia, a salétromsav, a foszforsav, a műtrágyák. A IV. főcsoport, fontosabb szénvegyületek, a szilícium és vegyületei. A fémek általános jellemzése. Korrózió, korrózióvédelem. Az alkálifémek, az alkáliföldfémek, a természetes vizek keménysége, vízlágyítás. Az alumínium, alumíniumgyártás. A vas, vasgyártás. A rézcsoport és a cinkcsoport.

Biológia

7.    évfolyam

A ökológiai rendszerek szabályozó folyamatai, az élőlény és környezete; az életközösségek szereveződése; táplálkozási kapcsolatok és szintek; anyagforgalom és energiaáramlás; az emberi tevékenység hatása az életközösségekre; a Föld globális gondjai; lakóhelyünk környezeti problémái.

Távoli tájak életközösségei: a trópusi, a mérsékelt és a hideg övezet, a hegyvidékek, a tengerek és a tengerpartok élővilága. Rendszer az élők világában, rendező elvek, rendszertani kategóriák: az élőlények országai.

8.    évfolyam

Az emberi test felépítése és működése. Szerveződési szintek; sejtjeink közös jellemzői; a szövetek felépítése és funkciója. Az önfenntartó működések: a szervek felépítése és működése; kamaszkori változásainak oka és következményei, sérülések, elváltozások. A nemi működés; az ember nemi élete; terhesség és szülés; higiénia, a nemi úton terjedő betegségek megelőzése. Az idegrendszer felépítése és működése; a szomatikus és a vegetatív idegrendszer felépítése és működése; reflexek; az idegrendszeri elváltozások, drogok, a hormonrendszer felépítése és működése; az ideg- és a hormonrendszer kapcsolata.

Földrajz

7.    évfolyam

Földtörténet, kontinensek földrajza (Afrika, Amerika, Ausztrália és Óceánia, Ázsia, Sarkvidékek)

8.    évfolyam

Európa természeti földrajza, Európa országainak gazdaságföldrajza, Magyarország természeti földrajza, Magyarország társadalom- és gazdaságföldrajza

 

Rajz és vizuális kultúra

7.    évfolyam

A tanuló legyen képes adott elemzési pontok szerint műalkotásokat összehasonlítani, legjellemzőbb stílusjegyeket felismerni. Koronként három- három alkotást tudjon felismerni. Megfigyelés után legyen képes téri, formai, tónusviszonylatokat megítélni, rajzban és szóban is megfogalmazni. Ismerje a Monge-vetület, az axonometrikus szerkesztés és perspektíva alapjait, egyszerű testcsoportot tudjon az adott térábrázolási rendszerben ábrázolni.

8.    évfolyam

A tanuló ismerje a művészettörténeti korszakok, stílusok alapvető jellemzőit. Legyen képes kortárs művészi alkotást értelmezni. Legyen jártas téri, formai színtani elemzésben. Rendelkezzen az ábrázolási konvenciók alapjaival. Tudjon vetületi, axonometrikus és perspektivikus ábrákat szerkeszteni. Tudjon tárgyat tervezni, ismerje a vizuális nyelvet. Legyen tisztában a média alapvető megjelenési formáival, hatáskeltő eljárásaival.

Informatika

7.      évfolyam

Gyakorlati

Blog szerkesztés

Egyszerű, egyoldalas alapműveleteket tartalmazó feladat (színek, képek, szövegek, linkek) Prezentáció

Egyszerű alapműveleteket tartalmazó feladat (színek, szövegek, képek)

8.      évfolyam

Gyakorlati

Táblázatkezelés

Weblapszerkesztés

Egyszerű táblázat elkészítése (formázás, szum, átlag, min, max. fgv.)

Adatbázis kezelés

Ének-zene

7.      évfolyam

         Középkor egyházi és világi zenéje

         Reneszánsz zene. Giovanni Pierluigi Palestrina, Josquin des Prez és Lassus munkássága

         Barokk zene. Monteverdi, J. S. Bach, Vivaldi és Lully élete

         Zeneelmélet, ritmusértékek, zenei alapfogalmak. Népdalok stílusjegyei, régi stílusú népdalok

8.      évfolyam

         Bécsi klasszikus zeneszerzők munkássága (Haydn, Mozart és Beethoven)

         Romantikus zene (Verdi, Puccini, Rossini, Wagner,Strauss, Schubert, Schumann, César Franck, Hector Berlioz munkássága)

         Magyar romantikus zene (Erkel és Liszt művei és munkássága)

         Zeneelmélet, előjegyzések, hangnemek. Új stílusú népdalok jellemzői.


          

Testnevelés

Az osztályozó vizsga képességszintjeinek követelményei különbözőek fiúk és leányok számára, melyhez kidolgozott táblázatunk van. Minden évfolyamon teljesíteni kell: 30m-es futás, 60m-es futás, 1200m-es futás, medicinlabda dobás, karhajlítás, 4 perces felülés, helyből távolugrás, magasugrás, távolugrás, kislabdahajítás,

7.      évfolyam

         Torna: talaj: gurulóátfordulás (előre-hátra), terpesz (előre -hátra), tarkóállás, fejállás

         szekrényugrás: guggolóátugrás 4 részes szekrényen, gerenda: felugrás-lépések-mérleg- homorított leugrás, gyűrű: alaplendület.

         Atlétika: távolugrás, kislabdahajítás, 60m-es futás,

         Kötélmászás.

8.      évfolyam

         Torna: talaj: gurulóátfordulások, tarkóállás, fejállás, kézállás,

         szekrényugrás: guggolóátugrás 4 részes szekrényen, gerenda: felugrás-lépések-mérleg- terpeszleugrás, korlát: alaplendület, lebegőfüggés, leugrás., gyűrű: alaplendület.

         Atlétika: magasugrás lépőtechnika, kislabdahajítás 3-as lépésritmusban, 60m-es futás,

         Kötélmászás.

         Kosárlabda: elindulás, megállás, felvételi pályán labdavezetés.

         Röplabda: kosár-alkarérintés, érintések kör közepén állva, nem léphet ki a körből.